Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Historia Apple

Początki

1976 – 1981

Apple I

W 1976 Woz (tak nazywano Wozniaka) opracował projekt komputera. Jobs wpadł na pomysł aby go sprzedawać. W ten spoosób, 1 kwietnia 1976 roku, powstała firma Apple, a komputer nazwano Apple I. Był sprzedawany po 666,66$. Była to konstrukcja dla hobbystów, której nie traktowano poważnie. Jednak w 1977 roku na lokalnych targach komputerowych zadebiutowała kolejna konstrukcja Wozniaka – Apple II, która była prawdziwym sukcesem. Był to pierwszy komputer osobisty sprzedawany w plastikowej obudowie i wyświetlający grafikę w kolorze.

Apple II

Apple II robiło wrażenie i po jego premierze zamówienia na komputery Apple wzrosły kilkukrotnie. Wraz ze wzrostem sprzedaży rozrastała się też sama firma i w roku 1980, kiedy premierę miał Apple III, Apple zatrudniało kilka tysięcy osób i zaczynało sprzedawać swoje produkty także za granicą.

W 1981 roku Steve Wozniak odszedł od Apple. W tym samym roku IBM wprawadziło do sprzedaży komputer PC pracujący pod kontrolą systemu Microsoft DOS.

Lisa

Steve Jobs był swoistym wizjonerem, lecz nie potrafił zarządzać tak wielką firmą. Na początku 1983 r. Jobs zaczął zabiegać o sprowadzenie do Apple Johna Sculleya, prezesa Pepsi-Coli. Podobno Steve miał go zachęcić tymi słowami:

“Czy chcesz spędzić resztę swego życia, sprzedając słodzoną wodę, czy skorzystać z szansy, by zmienić świat?”

Sculley wybrał tę drugą opcję, w kwietniu został prezesem i dyrektorem naczelnym Apple. Choć John Sculley był zdolnym biznesmenem, to szybko okazało się, że nie ma pojęcia o branży komputerowej. Niemal od razu Sculley i Jobs byli zdani na siebie.

Lisa GUI

22 stycznia 1984 r. w czasie trzeciej kwarty pucharu Super Bowl Apple wyemitowało swą słynną 60-sekundową reklamę Macintosha. Klip w reżyserii Ridleya Scotta, utrzymany w orwellowskiej konwencji, przestawiał krach świata IBM, zniszczonego przez nowy komputer.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=OYecfV3ubP8]

24 stycznia 1984 Jobs przedstawił publicznie Macintosha. Komputer miał graficzny interfejs i posiadał myszkę. Mac był prosty w obsłudze, co w połaczeniu z przystępną ceną, złożyło się na wielki sukces Apple.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=Mw1BLqj8_fU]

Lata kryzysu

1985 – 1997

Mniej więcej na początku 1985 r. Jobs i Sculley zaczęli się kłócić. Sculley uważał, że Jobs jest niebezpieczny i nie można go poskromić. Jobs sądził z kolei, że Sculley nie ma pojęcia o branży komputerowej i wcale nie stara się niczego o niej dowiedzieć. W maju 1985 r. Jobs postanowił zawalczyć o władzę w firmie. Nakłonił Sculleya do wyjazdu na spotkanie w Chinach, a sam pod nieobecność Sculleya planował dokonać przewrotu i przejąć władzę. W ostatniej chwili ktoś doniósł o tym Sculleyowi i ten postanowił stawić czoło Jobsowi. Po gorącej dyskusji między oboma panami rada nadzorcza jednomyślnie opowiedziała się za Sculleyem. Tego samego dnia Jobs złożył wymówienie, zostawiając Sculleya u sterów Apple’a.

Macintosh

Sculley wdał się też w walkę z Billem Gatesem z Microsoftu z powodu premiery Windows 1.0, które pod wieloma względami przypominały interfejs Macintosha. Gates przystał w koncu na ugodę, w której zobowiązał się nie stosować Macintoshowych technologii w Windows 1.0. W ugodzie nie było jednak ani słowa na temat kolejnych wersji Windows, z czego prawnicy Gatesa natychmiast zrobili użytek. W efekcie Apple straciło wyłączność na swój projekt interfejsu użytkownika. Ten dokument miał ogromne znaczenie w procesach, jakie Apple wytaczało później przeciwko Microsoftowi z powodu interfejsu Windows.

Windows

Firma odnotowywała straty. Apple dalej robiło dobre komputery, lecz nie było w nich innowacyjności i perspektywy, którą nadawał Jobs. Było też klilka ciekawych projektów jak np. Newton MassagePad, które przez brak promocji i marketingu zakończyły się klapą.

Apple Newton

W międzyczasie Sculley odszedł od Apple. Jobs będąc poza Apple tworzył własną firmę NeXT produkującą nowoczesne i wydajne komputery. Zajął się także kierowaniem studia animacyjnego Pixar .

Powrót Steva Jobsa

1997 – 1999

W roku 1997 Apple było na skraju bakructwa. Wydawało się, że firma przestanie istnieć. W tym samym roku Apple kupiło firmę NeXT, A sam Jobs stał się prezesem swojej firmy, którą założył w latach siedemdziesiątych. Miał przed sobą wiele wyzwań. Pierwszym krokiem, było nawiązanie partnerstwa z Microsoftem. Plan zakładał między innymi stworzenie MS Office i Internet Explorer w wersjach na platformę Mac OS. Fani firmy z logiem nadgryzionego jabłka nie byli zadowoleni, ale inwestycja Microsoft w Apple była konieczna do wyjścia z kryzysu.

Współpraca z Microsoftem

Powrót Steva Jobsa był początkiem nowej ery. Ery, którą znamy do dziś.
10 listopada 1997 r. Apple zwołało kolejną konferencję, na której Jobs przedstawił kolejne zmiany strategii firmy. Apple miało teraz sprzedawać komputery bezpośrednio – telefonicznie i przez Internet, a nie jak wcześniej – przez dystrybutorów. Internetowy sklep Apple Store okazał się oszałamiającym sukcesem i w ciągu tygodnia stał się trzecim co do wielkości e-sklepem w całym Internecie. W styczniu 1998 r. na targach Macworld Expo w San Francisco Jobs ogłosił, że po raz pierwszy od ponad roku Apple odnotowało w pierwszym kwartale roku obrachunkowego zysk – i to w wysokości 44 mln dolarów. To zdecydowanie przekroczyło oczekiwania analityków i sprawiło, że kurs akcji Apple skoczył w okolice 20 dolarów. W kwietniu 1998 r. Jobs poinformował o kolejnym kwartale na plusie (57 mln dolarów) co zdziwiło niepomiernie prawie wszystkich.
Lecz to nie koniec sukcesów.

Steve Jobs

W 1997 roku Apple zatrudniło projektanta, Johny’ego Ive’a. Od tego momentu wszystkie produkty w zakresie wyglądu i ergonomii są projektowane przez niego. W 1998 roku zaprezentowano pierwszy komputer – dzieło sztuki. Był to iMac. Posiadał niezwykły design – zupełnie odmienny od współczesnych mu komputerów. Najbardziej niesamowite było umiesczenie monitora i wszystkich pozostałych podzespołów komputera w jednej obudowie. Było to istotne, ponieważ komputery powszechniały i stanowiły element wystroju domu.

iMac

Oprócz ładnego wygladu, iMac był bardzo wydajny. Dla wielu ludzi mocy było aż nadto. Litera “i” oznaczała Internet. iMac został stworzony do Internetu. Mac OS 8 (system operacyjny dla komputerów Macintosh) był bardzo przyjazny aby każdy mógł bez problemów korzystać z Internetu. Jedna z reklam telewizyjnych głosiła:

“Trzy proste kroki do Internetu: 1.Włacz zasilanie 2. Podłącz kabel 3. Nie ma kroku trzeciego.”

Tamtej jesieni iMac był bestsellerem wśród komputerów.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=YHzM4avGrKI]

W 1999 Jobs zaprezentował również iBooka, komputer przenośny stylem nawiązujący do iMaca.

iBook

Były to sposoby na wyjście z kryzysu. Udało się – Apple wyszło na prostą.
W niedużej miejscowości Cupertino, nieopodal San Francisco Steve Jobs wraz ze swoją drużyną przygotowywali się do wejścia w następne tysiąclecie.

Think Different

Czasy najnowsze

2000-

Mac

W styczniu w San Francisco podczas Macworld 2000 Steve Jobs przedstawił nowy system operacyjny Mac OS X. Jako podstawę tego systemu wykorzystano rozwiązania z systemu NeXTStep, firmy NeXT założonej przez Jobsa w czasie jego nieobecności w Apple.

Architektura Maca

Mac OS X jest zbudowany na rdzeniu Darwin, więc jest systemem Unixowym. Interfejs graficzny zaprojektowany został na bazie PDF. Oznaczo to m.in., że do otwarcia pliku .pdf nie potrzebny jest zewnętrzny program. Mac OS X jest najbardziej nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie systemem jaki kiedykolwiek powstał. Wydano już sześć podwersji tego systemu, obecnie sprzedawany jest Mac OS 10.6 Snow Leopard.

  • Mac OS X 10.0 “Cheetah” (24 marca 2001)
  • Mac OS X 10.1 “Puma” (25 września 2001)
  • Mac OS X 10.2 “Jaguar” (24 sierpnia 2002)
  • Mac OS X 10.3 “Panther” (24 października 2003)
  • Mac OS X 10.4 “Tiger” (29 kwietnia 2005)
  • Mac OS X 10.5 “Leopard” (26 października 2007)
  • Mac OS X 10.6 “Snow Leopard” (28 sierpnia 2009)

Wszystkie wersje mają wspólna architekturę podaną wyżej.
Rewolucję, która dokonała się wraz z wprowadzeniem nowego systemu można porównać do fenomenu iMaca. Wtedy nastąpiło przejście z beżowych, kwadratowych skrzynek do kolorowych i miłych dla oka iMaców. Podobna sytuacja ma miejsce z Mac OS X. Kanciaste, nieprzyjemne okna zamieniono na ciekawy i schludny interfejs Aqua. Podczas prezentacji Steve Jobs porównywał to z pracą w Pixar. Niełatwo jest zrobic animowany film, który będą uwielbiały zarówno dzieci jak i rodzice. Tak samo niełatwo było zaprojektować interfejs, który będzie dobry zarówno dla poczatkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Ale udało im się. Dzięki temu, że Mac OS X można zainstalować tylko Makach, system ten cechuje się wysoką stabilnością. Sprzęt i całe oprogramowanie dogaduje się ze sobą bezboleśnie. Nie napotkamy, żadnych błędów, czy poważnych zawieszeń.

Leopard

W roku 2005 Steve Jobs ogłosił jedną z największych zmian w Apple. Było to przejście z procesorów PowerPc do konstukcji Intela.

Intel

Jobs powiedział, że Mac OS X ma “podwójne życie”. Inżynierowie Apple w tajemnicy pracowali przez ostatnie kilka lat nad wersją systemu dla komputerów z procesorami Intela. Deweloperzy mieli teraz przygotować programy z uniwersalnym kodem binarnym przy pomocy narzędzi Apple. Rok później wydano pierwszego Maka opartego na nowych procesorach. Był to MacBook Pro. Dla użytkowników przejście nastąpiło bezboleśnie. Ten sam system, ta sama aplikacja mogła działać zarówno na starych jak i na nowych Makach.

Intel

Warto wspomnieć o kilku Makach wydanych w ostatnich latach. W 2002 roku zaprezentowano iMaca G4, który uważany jest za najpiękniejszy komputer.

iMac G4

Podczas styczniowego Macworld w 2008 roku Steve Jobs wyciągnął z koperty najcieńszego notebooka na świecie, Macbooka Air

MacBook Air

iPod

Nastepnym krokiem milowym było wyjście poza rynek komputerowy. W październiku 2001 zostal zaprezentowany iPod – małe urządzenie mieszczące tysiąc piosenek w twojej kieszeni. Na początku iPod działał tylko z Macami. Wieść o powstaniu nowego produktu Apple przyćmiły ataki na World Trade Center w Nowym Jorku. Z tych powodów iPod nie sprzedawał się dobrze. Lecz następne jego wersje współpracowały także z Windows. Obecnie iPody cieszą się 70% udziałem na rynku. Są najpopularniejszymi przenośnymi odtwarzaczami muzyznymi na świecie. Apple sprzedało ich ponad 160 milionów.

iPod

Sukces iPoda tkwi w łatwej obsłudze urządzenia – legendarnej dla Apple. Steve Jobs wymagał od projektantów aby do konkretnej piosenki mozna było się dostać przez maksymalnie 3 kliknięcia przycisku. Umieszczanie piosenek na iPodzie jest równie proste: wystarczy podłączyć kabel i… właściwie to wszystko – włącza się program iTunes (świetny program do zarządzania biblioteką muzyczną produkcji Apple), następuje automatyczna synchronizacja z biblioteką. Jak to Steve określił: “Plug, Unplug & Play”. W 2003 roku został uruchomiony iTunes Music Store – internetowy sklep z muzyką, który sprzedał już ponad 6 miliardów piosenek.

iPod Nano

iPhone

Podczas Macworld w styczniu 2007 roku Steve Jobs powiedział:

“Na ten moment czekałem ponad dwa i pół roku. Jak wiecie Apple tworzyło w swojej historii rewolucyjne produkty, jak Macintosh w 1984, który zmienił nie tylko Apple ale cały przemysł komputerowy. W 2001 przedstawiliśmy pierwszego iPoda, który nie tylko zmienił sposób, w jaki słuchamy muzyki. To zmieniło cały przemysł muzyczny. Dzisiaj przedstawiamy trzy rewolucujne produkty tej klasy: Pierwszy – szerokoekranowy iPod z dotykową kontrolą. Drugi – rewolucujny telefon komórkowy. I trzeci to przełomowe urządzenie Internetowe. To nie są trzy osobne urządzenia. To jest jedno urządzenie! I nazywa się iPhone. Dzisiaj Apple zamierza na nowo wynaleźć telefon komórkowy”

iPhone

iPhone okazał się wielkim sukcesem dla Apple. Dziś mamy już drugą generację urządzenia, która dostępna jest od sierpnia 2008 także w Polsce.

iPhone

Podsumowanie

Apple

Od roku 2007 Apple nie sprzedaje już tylko komputery, ale także muzykę, iPody i iPhone’y. Z tego powodu oficjalna nazwa firmy została zmieniona z Apple Computer Inc. na Apple Inc.

Apple Inc.

Pod koniec 2008 roku Apple ogłosiło, że Macworld w styczniu 2009, będzie ostatnim Macworldem. Co więcej ostatniej imprezy, z powodów zdrowotnych, nie prowadził Steve Jobs. Zastąpił go Philip Schiller. Jobs jest na urlopie do czerwca 2009. Przez ten czas obowiązki prezesa będzie wykonywał Tim Cook.

Macworld

Dzięki dobremu marketingowi i konsekwentnemu prezesowi, Apple zyskało wizerunek sympatycznej firmy, produkującej najlepsze produkty w swojej branży. Czym nas zaskoczy Steve Jobs w następnych latach? Tego nie wiemy, lecz jedno jest pewne: “Ciąg dalszy nastąpi…”

Steve

AE

Styczeń 2009

Post to Twitter

  1. Brak komentarzy, jeszcze.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.